oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je sobota 25. května 2024, svátek má Viola, zítra Filip.
Myslivecké sdružení

Myslivost ve Křetíně

Na Kozím hrbu, v lese kousek nad Křetínem, lze nalézt zajímavou památku: kámen s vytesaným reliéfem jelena a letopočtem 3. 12. 1876. Je to prý připomínka odstřelu posledního zdejšího jelena ...

pamětní kámen 1876

V roce 1949, 13. dubna, vzniká ve Křetíně první myslivecký spolek s názvem Lidová myslivecká společnost „Jalovec", hospodařící na katastrech tehdy spojených obcí Křetín-Vřesice. V roce 1962 odchází Vřesice do sdružení k Sulíkovu a křetínští myslivci jsou administrativně sloučeni s Vranovou do Mysliveckého sdružení Křetín II, zatímco MS Křetín I tvoří obce Prostřední Poříčí, Dolní Poříčí a Horní Poříčí. Ale jen do dalšího přeskupení v roce 1978, kdy se Vranová ocitá ve sdružení s Nýrovem a ve Křetíně a na všech třech Poříčích je naopak ustaveno společné Myslivecké sdružení „Poříčí" se sídlem ve Křetíně. Sdružení hospodaří na území o celkové rozloze 1454 ha, z čehož je 902 ha polí, 519 ha lesů, 11 ha vodních ploch a 22 ha ploch ostatních.

V 50. a 60. letech 20. století byla lovena zvěř srnčí, zajíci, bažanti a koroptve. Lov drobné zvěře však od konce 60. a začátku 70. let 20. století vinou prudce klesajících stavů této zvěře téměř ustal. Naopak, v roce 1970, bylo na Křetínsku uloveno první prase divoké - kňour o váze 145 kg. Od poloviny 70. let se začalo s lovem kachen, které se zde objevily v souvislosti s napouštěním přehrady, a v letech 80. byla z chovné obůrky na katastru Chrastavce vypuštěna zvěř dančí, která se posléze rozšířila až na Poříčsko. První trofejový daňek ve Křetíně byl uloven v roce 1996. V současnosti je na území sdružení chováno a loveno: cca 30-40 ks srnčí zvěře, 4-6 ks dančí zvěře, až 38 divočáků, 40 ks kachen a 50 ks bažantích kohoutů z odchovu. Loví se rovněž zákonem povolená škodná. Zajíci zde nejsou v posledních letech loveni vůbec, koroptve rovněž ne - ty jsou ostatně na území ČR chráněny vyhláškou 395/1992 Sb. jako ohrožený druh.

Ale krom chovu a lovu je třeba připomenout i společenský význam myslivosti. Organizujeme nejen setkání členů sdružení (např. poslední leče), ale i akce určené široké veřejnosti (především ples) a nebo se aktivně podílíme na přípravě kulturních akcí obce (mimo jiné na přípravě obecního vánočního stromu). Velice důležitá je rovněž výchova dětí formou vycházek do přírody, spojených se znalostními i dovednostními soutěžemi na myslivecké chatě. Obci pomáháme rovněž s vysazováním stromků. K naší činnosti patří i obhospodařování mysliveckých políček.

Nejdůležitější kulturní událostí v roce je pro nás bezesporu každoroční myslivecký ples, který má ve Křetíně tradici již od padesátých let. Dlouhá léta si křetínský myslivecký ples zachovává svou velkou společenskou vážnost a je znám a uznáván v širokém okolí.

V součastné době má Myslivecké sdružení „Poříčí" celkem 31 členů; na katastru obce Křetín působí 13 členů.


Články:


Upozornění k venčení psů v parku pod ozdravovnou  

Přidáno 05.03.2011 - Myslivecké sdružení

Vážení spoluobčané,

v poslední době došlo v parku pod ozdravovnou (mimo oplocený areál DO) opakovaně k nálezu uhynulé srnčí zvěře. K těmto nálezům byli přivoláni místní členové Mysliveckého sdružení Poříčí, v jednom případě dokonce příslušníci Policie ČR.

Bohužel existuje důvodné podezření, že k úhynu zvěře či k jejímu poranění s následkem úhynu došlo při kontaktu s potulujícím se či „na volno" venčeným psem či více psy. Některé nálezy svědčí o tom, že se vyplašené nebo štvané a dezorientované zvíře smrtelně zranilo nárazem do plotu ozdravovny.

Upozorňujeme majitele psů na skutečnost, že území parku je v souladu se Zákonem o myslivosti č. 449/2001 Sb. součástí honitby a dle §10 uvedeného zákona je vlastníkům domácích zvířat zakázáno nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího. V případě porušení tohoto ustanovení opravňuje tento zákon mysliveckou stráž konat vůči majiteli psa ve smyslu §14.

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi žádáme pejskaře, kteří chodí do parku venčit, aby se zde chovali zodpovědně jak vůči zástupcům divoké přírody, tak i vůči svým domácím čtyřnohým přátelům. Všechny občany pak prosíme, aby se v případě jakéhokoliv dalšího nálezu uhynulé zvěře obraceli především na křetínské členy mysliveckého sdružení, vybrané kontakty jsou uvedeny níže.

Za Myslivecké sdružení Poříčí se sídlem ve Křetíně děkuji,
                                                                                                  Michal Šustr, předseda sdružení


Kontakty na myslivecké sdružení:

p. Michal Šustr, předseda MS Poříčí, tel. +420 723 134 934
p. Antonín Tušla, vedoucí úseku Křetín, tel. +420 723 739 077

 

 


více článků o myslivosti - klikněte sem...  

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu